İŞTE ATATÜRK

İŞTE ATATÜRK
Allah Kuran’da: “Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.” (17/İSRA/36) buyurmuştur. Atatürk de: “Türk Kuran'ın arkasında koşuyor; fakat onun ne dediğini anlamıyor, içinde neler var bilmiyor ve bilmeden tapınıyor. Benim maksadım; arkasında koştuğu kitapta neler olduğunu Türk anlasın” (Osman Ergin, Türk Maarif Tarihi 1-5, 1977 /A. Gürtaş, s. 41) demektedir.- "İŞTE ATATÜRK" PORTALINA GİRMEK İSTEDİĞİNİZDE YUKARIDAKİ RESMİ TIKLAYINIZ.

25 Haziran 2018 Pazartesi

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI


24 Haziran seçimlerinin sonucu netleşti. Yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı, yüzde 52 buçuk ile Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan oldu. AK Parti, kesin olmayan sonuçlara göre milletvekilliği seçimlerini de yüzde 42 buçuk ile birinci tamamladı. İşte 24 Haziran'ın sonuçları.


Türkiye, yeni sistemin ilk seçimi için sandık başına gitti. Seçmen ilk kez, aynı zarfta hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini seçti. Seçim ilk turda tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık yüzde 52 buçuk ile tekrar cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan böylece yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu. 
AK Parti seçimi birinci tamamladı
Bu seçimde, cumhurbaşkanı adaylarının yanı sıra partiler de Meclis için yarıştaydı. Meclis'te 5 parti grup kurmaya yetecek koltuk elde etti. AK Parti yaklaşık yüzde 42 buçuk ile milletvekilliği seçimini birinci tamamladı. CHP yüzde 22,71 ile ikinci, HDP yüzde 11,57 ile ile üçüncü, MHP yüzde 11,15 ile dördüncü, ve İYİ Parti yüzde 10,04 ile beşinci parti oldu.
Nüfusa kayıtlı yaklaşık 59 milyon seçmenin 50 milyonu oy kullandı. Kullanılan oylardan 49 milyonu geçerli sayıldı. Seçime katılım oranı yüzde 86 olarak gerçekleşti. 
Cumhur İttifakı 26 buçuk milyon oy aldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seçimde MHP tarafından da desteklendi. AK Parti ve MHP milletvekilliği seçimlerine de Cumhur İttifakı'yla katıldı. Cumhur İttifakı yaklaşık 26 buçuk milyon seçmenden oy alarak seçimi yüzde 53,60 ile tamamladı. AK Parti meclisteki 600 koltuktan 293'üne MHP ise 49'una sahip oldu. 
İYİ Parti 44, HDP ise 67 vekil aldı
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin bir araya gelerek oluşturduğu, Millet İttifakı ise yaklaşık 17 milyon seçmenin oyunu aldı. İttifakın oy oranı yüzde 34 oldu. CHP 147, İYİ Parti 44 milletvekilini Meclis'e soktu. Seçime tek başına giren HDP 67 milletvekili ile grup kurma şansı elde etti.
Millet İttifakı'nda her parti farklı cumhurbaşkanı adaylarıyla seçime katıldı. CHP'nin adayı Muharrem İnce yaklaşık 15 milyon seçmenden oy alarak cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 30,70 ile ikinci tamamladı. HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş yüzde 8,33 ile üçüncü, İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener yüzde 7,35 ile dördüncü, Saadet Partisi'nin adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0,89 ile beşinci, Vatan Partisi'nin adayı Doğu Perinçek ise yüzde 0,20 ile altıncı oldu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder